Dom Rekolekcyjny

Historia Domu

Seminarium

Budynek, w którym obecnie mieście się Dom Diecezjalny TABOR początkowo funkcjonował jako hotel robotniczy dla pracowników pobliskich firm. Posiadał jedynie dwa skrzydła, które obecnie nazywane są budynkami A i B.  25 marca 1992 r. papież Jan Paweł II erygował Diecezję Rzeszowską bullą „Totus tuus Poloniae populus”. Tym samym zaistniała konieczność utworzenia Wyższego Seminarium Duchownego w nowej diecezji. Do tego celu posłużył wspomniany wcześniej hotel robotniczy. Bp Kazimierz Górny erygował Seminarium 8 kwietnia 1993 r. Jednak budynek przy ul. Wetlińskiej 4 musiał zostać przebudowany, aby mógł spełniać nowe zadania. Konieczna była budowa nowego segmentu, w którym mieściłyby się kuchnia, aula, kaplica i jadalnia. Został on zaprojektowany przez mgr inż. Marka Łobaczewskiego, natomiast inż. Jerzy Furman opracował plan konstrukcyjny. Od dnia 10 czerwca 1994 r. seminarium zaczęło w pełni funkcjonować. W 2002 r. diecezja pozyskała budynek warsztatu ślusarsko-kowalskiego wraz z okolicznymi terenami od firmy „Montares”. Trzy lata później w budynku nie było śladu po warsztacie, który przerobiono na obiekt kulturalno-rekreacyjny, czyli aulę i salę gimnastyczną wraz z zapleczem. Bp Kazimierz Górny poświęcił salę gimnastyczną 6 stycznia 2005 r., aulę natomiast 10 października 2005 r. W trakcie tego wydarzenia aula otrzymała wezwanie bł. ks. Władysława Findysza. Budynek przy ul. Wetlińskiej służył alumnom do 2013 r. kiedy to 3 stycznia przenieśli się do nowego miejsca przy ul. Witolda. Nazwa ulicy uległa zmianie na Połonińską, a budynek otrzymał nazwę „Dom Diecezjalny Tabor”.

Dom Diecezjalny „TABOR”

Od marca 2013 r. funkcjonuje tu dom rekolekcyjny, a od października także akademik katolicki dla studentów.
Dom rekolekcyjny jest wspaniałym miejscem na rekolekcje i spotkania wspólnoty. Dysponuje dużym zapleczem pomieszczeń, sal konferencyjnych i ogrodem idealnym do spacerów. Siła tej placówki tkwi w tym, że jest to miejsce omodlone. Do tej pory przez rekolekcje, dni skupienia oraz różne wydarzenia odwiedziło nas wiele grup liczących od ok. 20 do nawet 300 osób. Na rekolekcjach i spotkaniach byli u nas m.in. o. Henrique Porcu i o. Antonello Cadeddu, ks. Piotr Pawlukiewicz, Mary Wagner, Witek Wilk, Marcin Zieliński,  ks. Rafał Jarosiewicz, Marcin Jakimowicz, Leszek Dokowicz.

Od października 2014 r. w Domu organizowane są „Katechezy Audiowizualne” – comiesięczne spotkania z ciekawymi ludźmi, a od 2015 roku odbyły się Seminaria Odnowy Wiary prowadzone przez charyzmatyków Witka Wilka i Marcina Zielińskiego.

TABOR jest domem dla każdej wspólnoty i każdego człowieka który pragnie relacji z Bogiem.

Do Wspólnot Domu należą: